Hakkımızda / About Us

1950’li yıllarda kurulan KURT ŞİRKETLER GRUBU’nun bir iştiraki olan Teknogranit maden firması, Burdur Kocapınar bölgesinde 12 kademeli mermer ocağına ev sahipliği yapmaktadır. Türk mermer bloklarında en iyi kalite kaynak ve ürün çeşitliliğine sahip olan firma mükemmel hizmet anlayışını benimsemiştir.

Geliştirmekte olduğumuz satış ve pazarlama ağı ile, müşteri işbirliği ve kalite aramaya adamış, piyasada mermer bloklarının her türlü müşteri talebine göre tedarik ve müşteri ihtiyaçlarını tatmin edebilir güveni taahhüt etmektedir. Her zaman inanıyoruz ki profesyonel bir yönetim ekibi ve bilimsel yönetim mekanizması: müşteri ile işbirliği ve kazan-kazan ilkeleri şirket politikamızı şekillendirir!

ABOUT US;
Tekno Granit Mining Company, which is an affiliate of KURT GROUP of COMPANIES founded in 1950s, hosts a marble quarry of 12 stages in the region of Kocapınar, Burdur. The company which has lots of best types of goods and highest quality resources of Turkish marble blocks adopts a perfect service mentality.

Dedicated ourselves to customer delight and qualified performance, we are committed to build up trust with a view to supplying all kinds of marble blocks in the market in accordance with customers’ requests and to satisfying their needs by means of our sales and marketing network. We always believe that a professional management team and a scientific management mechanism as well as collaboration with customers and win-win principles shape our corporate policy!